ONE DAY PASS - UBUD WRITER & READERS FESTIVAL 25TH - 29TH OCT 2017


  • Date : 2017-10-25 to 2017-10-29
  • Time : 8 AM to 10 PM
  • Adult : $ 122.52 Per Person | Child : Below 3 Years Are Free!

Address :

Jl. Raya Sanggingan, Ubud, Gianyar - Bali

Phone : 0361 973285

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun

BOOK  ONE DAY BEFORE

From humble beginnings in 2002, the Ubud Writers & Readers Festival has evolved into one of the world’s most celebrated literary and artistic events – an annual pilgrimage for lovers of literature and conversation.

Bringing together some of the world’s most powerful voices in a melting pot of artists, authors, thinkers and performers, the Festival is a platform for meaningful exchange and cross-cultural dialogue. A place where artists and audiences alike can discuss shared inspirations, ideas and concerns, the Festival transcends cultural and geographical borders to create a truly global community.

Across five days, the Ubud Writers & Readers Festival delivers an eclectic program of events – from fiery conversations to intimate literary lunches, gripping live performances to hands-on workshops.

The Ubud Writers & Readers Festival is the major annual project of the not-for-profit foundation, the Yayasan Mudra Swari Saraswati. It was first conceived of by Janet DeNeefe, Co-founder of the Foundation, as a healing project in response to the first Bali bombing.

DAILY SCHEDULE

 25 OCTOBER

10:00 Art Exhibition: Pedawa Photography by Yvonne Pekerti

14:00 Workshop: Poetry with Purpose

16:30 Book Launch: Search Box Bed

17:00 Film Screening: Poets on Permits

20:00 Live Music & Arts: Women of Words Poetry Slam

               

26 OCTOBER

08:00 Cultural Workshop: Market Tour and Cooking Class

08:00 Cultural Workshop: Bahasa Breakfast

09:00 Main Program: Festival Welcome

09:30 Children & Youth: Storytelling Secrets

10:15 Main Program: Nh. Dini: A Living Literary Legend

10:15 Main Program: An Archipelago of Art

10:15 Main Program: Preserving Culture

11:45 Main Program: Marina Mahathir: Telling It Straight

11:45 Main Program: Tanah Airku

11:45 Main Program: Nigel Barley: The Innocent Anthropologist

12:00 Children & Youth: Get Crafty with Wayang Angkrek

12:00 Special Event: From Kaifeng to Krakatoa: Lunch with Fuchsia Dunlop and Simon Winchester

13:00 Main Program: Banda Tales

13:00 Main Program: Incredible Journeys

13:00 Main Program: Going Home Again

14:00 Emerging Voices: Draw!

14:00 Workshop: A Competitive Edge

14:00 Workshop: Investigative Journalism

14:30 Main Program: China’s Women

14:30 Main Program: The Next Chapter of Indonesian Literature

14:30 Main Program: Robert Dessaix: The Pleasures of Leisure

15:30 Book Launch: Winter in Paris

15:30 Book Launch: Revolt

15:45 Main Program: Stressing the Source

15:45 Main Program: Put Your Whole Self In

15:45 Main Program: The Magic Touch

16:00 Book Launch: Gentayangan: Pilih Sendiri Petualangan Sepatu Merahmu

17:00 Festival Club @ Bar Luna: Good Muslim Boy

17:00 Fringe Event: As Worlds Divide

17:00 Art Exhibit: Timor Runguranga

17:00 Book Launch: Timor Ranguranga

17:30 Special Event: Latin Lit

18:00 Art Exhibit: Candra Sangkala

18:15 Festival Club @ Bar Luna: Where Australia Collides with Asia

18:30 Film Screening: 5 Islands

18:30 Film Screening: hUSh

18:30 Live Music & Arts: Origins Fundraising Evening

19:30 Festival Club @ Bar Luna: The Heart of Timor

19:30 Live Music & Arts: Pecha Kucha

20:30 Film Screening: Filosofi Kopi 2: Ben & Jody

21:00 Festival Club @ Bar Luna: Stories on Stage

 

27 OCTOBER

08:00 Cultural Workshop: Basa Bali Breakfast

09:00 Main Program: Poetic Calling

09:00 Main Program: Michael Vatikiotis: Blood and Silk

09:00 Workshop: Menggali Inspirasi

09:00 Workshop: The Plot Thickens

09:00 Workshop: From Page to Stage

09:00 Main Program: Madeleine Thien: Do Not Say We Have Nothing

09:30 The Kitchen: Tempe Tango with Benny Santoso

10:00 Children & Youth: Ignite Your Ideas

10:00 Cultural Workshop: Batik Painting

10:15 Main Program: Origin Stories

10:15 Main Program: A Critical Eye

10:15 Main Program: A Question of Faith

11:00 The Kitchen: Food as Medicine

11:30 Special Event: Literary Lunch with Jung Chang

11:45 Main Program: Once Upon a Time

11:45 Main Program: Hector Abad: First Person

11:45 Main Program: Dazzling Debuts

12:00 Children & Youth: Script to Screen

12:30 The Kitchen: Sensory Challenge

13:00 Main Program: Where We Get Our News

13:00 Main Program: Past, Present, Future

13:00 Main Program: In Other Words

14:00 Emerging Voices: Capture!

14:00 The Kitchen: Food Memories from The Heart of Timor

14:00 Workshop: Origins, Objects and Metaphors

14:30 Main Program: Ian Rankin: A Life of Crime

14:30 Main Program: Eastern Winds of Change

14:30 Main Program: Sutardji Calzoum Bachri: The Chanting Poet

15:30 The Kitchen: Rahung Nasution’s Na Tinombur

15:30 Book Launch: Mission to China: How an Englishman Brought the West to the Orient

15:45 Main Program: The Walking Cure

15:45 Main Program: One Thousand and One Writes

15:45 Main Program: Questions of Travel

16:00 Book Launch: Moon Petals

17:00 Festival Club @ Bar Luna: A Gastronaut’s Guide to the Globe

17:00 Book Launch: Blood and Silk: Power and Conflict in Modern Southeast Asia

17:30 Special Event: Voices from the Coffee Lands

17:30 Book Launch: Laut Bercerita

17:30 Film Screening: Calalai: In-Betweenness

18:15 Festival Club @ Bar Luna: Wellmania: Misadventures in the Search for Wellness

18:30 Live Music & Arts: The Next Generation

19:00 Film Screening: Minions by Moonlight

19:00 Fringe Event: Nusrat Durrani X Rudolf Dethu

19:00 Special Event: Women of Letters

19:30 Festival Club @ Bar Luna: For Those Who Travel

19:30 Film Screening: As Worlds Divide

20:45 Film Screening: Istirahatlah Kata-kata (Solo, Solitude)

21:00 Festival Club @ Bar Luna: The Poet’s Club

 

28 OCTOBER

07:30 Cultural Workshop: Early Morning Yoga

09:00 Workshop: Travel for Trade

09:00 Main Program: Tim Flannery: Sunlight and Seaweed

09:00 Main Program: The Last Taboo?

09:00 Special Event: Village Cycling Tour with Per Andersson

09:00 Main Program: Simon Armitage: From Punk to Poet

09:30 The Kitchen: RISE UP Gluten Free Baking

10:00 Children & Youth: Feline Fables at Villa Kitty

10:00 Cultural Workshop: Collagraphy

10:15 Main Program: True Stories

10:15 Main Program: Half a Century of ASEAN

10:15 Main Program: Postcards from the Page

11:00 The Kitchen: Healthy Eating for Midlife and Beyond

11:00 Cultural Workshop: The Language of Offerings

11:45 Main Program: Nusrat Durrani: Love in a Time of Hate

11:45 Main Program: The Mother Lode

11:45 Main Program: Simon Winchester: A Case for Curiosity

12:00 Special Event: Long Table Lunch at Nusantara by Locavore

12:00 Children & Youth: Unleash Your Inner Poet

12:30 The Kitchen: Bali’s King of Sate

13:00 Main Program: Bali in Frame

13:00 Main Program: Sharing Stories with the World

13:00 Main Program: Aftermath

14:00 Cultural Workshop: Batik Jumputan

14:00 Workshop: Writing Online

14:00 Book Launch: Sai Rai

14:00 Workshop: Character Building

14:00 Emerging Voices: Write!

14:00 The Kitchen: Bali’s Ceremonial Food

14:30 Children & Youth: Awesome Creatures

14:30 Main Program: Andreas Harsono: Keeping a Close Watch

14:30 Main Program: Chapter and Verse

14:30 Main Program: Paradise in Peril?

15:30 Film Screening: How to Change the World

15:30 The Kitchen: Some Like it Hot

15:30 Book Launch: UWRF17 Bilingual Anthology Launch

15:30 Book Launch: Believe, Commit, Act

15:30 Book Launch: Somebody Else’s Problem: Consumerism, Sustainability and Design

15:45 Main Program: Moving Images

15:45 Main Program: Captivating Comics

15:45 Main Program: Fuchsia Dunlop: Land of Plenty

16:45 Festival Club @ Bar Luna: Indonesian Culture/s on Film

17:15 Book Launch: Going Global: Kita Semua Bisa Mendunia

18:00 Festival Club @ Bar Luna: The Banda Journal

18:00 Art Exhibit: Bali Cosmology: Authentic & Educative Art

18:30 Special Event: Dinner, Wine and Crime

19:00 Special Event: People of Letters

19:00 Live Music & Arts: Rocking Against Prejudice

19:15 Festival Club @ Bar Luna: Boneca de Atauro

20:00 Live Music & Arts: Poetry Slam

20:30 Festival Club @ Bar Luna: Read to Me

22:00 Special Event: Late Night Laughs

 

29 OCTOBER

06:00 Cultural Workshop: Culinary Jalan-Jalan

08:00 Cultural Workshop: Herb Walk

09:00 Main Program: Ben Sohib: Laughter is the Best Medicine

09:00 Workshop: Yoga for Writers

09:00 Main Program: Jung Chang: Writing Modern China

09:00 Main Program: Short and Sweet

09:30 Children & Youth: Fantastical Facts

09:30 The Kitchen: Coffee Roasting at Home

10:15 Main Program: The Founders

10:15 Main Program: A Matter of Taste

10:15 Main Program: Beyond the Front Page

11:00 Special Event: Set Sail for the Spice Islands

11:30 Children & Youth: Passion for Fashion

11:45 Main Program: Kate Cole-Adams: Anaesthesia

11:45 Main Program: Pierre Coffin: Movies and Minions

11:45 Main Program: To Preserve and Promote

13:00 Main Program: Breaking Boundaries

13:00 Main Program: Young at Heart

13:00 Main Program: Crime Fiction Club

13:30 Book Launch: Estonia: Simply Beautiful

14:00 Emerging Voices: Perform!

14:00 Workshop: Crafting Fables

14:30 Main Program: Lost for Words

14:30 Main Program: Sophal Ear: Escaping the Khmer Rouge

14:30 Main Program: My Island (Second) Home

15:30 Book Launch: The Banda Islands: Hidden Histories and Miracles

15:45 Main Program: Social Studies

15:45 Main Program: Funny Bones

16:00 Book Launch: Sarap Ve Ask Masali

16:00 Main Program: 30 Years of Lontar

19:01 Live Music & Arts: Closing Night Party